Haveri szerződésekbe bukhat bele az FKF-vezér – EREDETI DOKUMENTUMOK

0
6976

Gyanús szerződések egész sorát kötötték a közelmúltban Csontos István vezérigazgató utasítására a fővárosi FKF Zrt-nél. A haveri cég sok milliót kaszált törvénytelenül.

 

A Mandiner még a hét elején hozta nyilvánosságra az első FKF-es szerződést, amelyet a vezérigazgató közeli ismerőse, a közterület-fenntartónál korábban informatikai tanácsadóként is működő Sikos Zsolt, SAS Group nevű cégével kötöttek. Sikos cége többszörösen is törvényszegő módon jutott sokmilliós megbízáshoz, melynek keretében összesen nettó 350 ezer forintos napidíjért adhatott tanácsot három szakértő.

HATVAN MILLIÓ A HAVER CÉGÉNEK

Sikos cége azonban nemcsak a Mandiner által nyilvánosságra hozott szerződéssel kaszált nagyot. Az FKF szintén idén év elején kötött vállalkozási szerződést a WSH Számítástechnikai Oktató és Szolgáltató Kft-vel, összesen 59.940.000 Ft értékben. A közel hatvanmilliós szerződésben azonban említés sincs arról, hogy a munkát egy alvállalkozó – ugye már kitalálták – a SAS Group Kft végzi majd el.

Azért egy kevés jutott a stróman cégnek is, a SAS Group „csak” 54 milliót vitt el, 6 millió a WSH-nál maradt. A szerződést többek közt azzal indokolták, hogy a vállalat vezetése felismerte, hogy a 2016. évtől kezdődően az informatika területén halaszthatatlan fejlesztések, a levelező rendszer cseréje és a hardver infrastruktúra korszerűsítése is szükségessé vált, ami kikényszerítette az ilyen szakértelem haladéktalan beszerzését. A szerződés szerint a cég Novell tanácsadó támogatást nyújt az FKF hardver eszközparkjával és a kapcsolódó alapszoftverekkel kapcsolatos követelmények elemzése, tervezése,implementálása és üzemeltetése során.

A cég elég komoly óradíjat számított fel; a projekt vezetője és a senior tanácsadó nettó 21.500, a tanácsadó és az asszisztens 19.500 forintért dolgozott óránként.

WSH1 WSH2 WSH3 WSH4 WSH5 WSH6

HÉT NAP ALATT NÉGYMILLIÓ

A birtokunkba került a SAS Group egy másik gyanús szerződése is, amelyet idén februárban kötöttek jármű irányítási szoftver fejlesztésére. Igaz ez kisebb volumenű, a szerződéssel alig több mint négymilliót húzott ki Csontos haverja a fővárosi cégből.

7 NAP 4 MISI

A szerződésre az indoklás szerint állítólag azért volt szükség, mert az FKF vezetése meg kívánta szüntetni azt, a múlt század ’70-es éveiből származó gyakorlatot, hogy a téli köztisztasági feladatokat ellátó munkatársak rendkívül kedvezőtlen időjárási és rossz látási viszonyok közt vezetés közben papír alapú járatlistákból keressék ki merre kell menniük illetve hol szórhatnak sót.

A legutóbbi tél alapján eléggé megkérdőjelezhető, hogy februárban mi szükség volt egy ilyen szoftverfejlesztésre, amely belső informátoraink szerint egy sima Googlemaps alkalmazáshoz hasonlít, csak sokkal gyengébb, és mindössze egyetlen eszközön fut az FKF-nél mind a mai napig. A beszerzés mégis annyira fontos és sürgős volt, hogy még februárban ki is fizették a SAS Groupnak a pénzt.

A birtokunkba került belső levelezés szerint Sikos Zsolt január 7-én már azzal kereste Vásárhelyi Tibor vezérigazgató-helyettest, hogy küldi a szoftverhez szükséges hardver eszközök és a szoftver műszaki specifikációját. Vásárhelyi még aznap felszólítja a beszerzési igazgatót, Szilágyi Demetert és az informatikai osztály vezetőjét, Orbán Miklóst, hogy indítsák el a megrendelést, Mint írja: „vezérigazgató úr engedélyezi a soron kívüli, ajánlatkérés nélküli beszerzést.”

fkf1fkf2

Ezután a műszaki, beruházási és anyagbeszerzési osztályvezető írt az informatikai osztály vezetőjének, hogy valóban szükség van-e a szoftver beszerzésére? Megemlíti, hogy a szoftverhez beszerezni kívánt tablet kifutó termék, ezért nem javasolja ennek beszerzését. Egyben javasolja a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságtól – vagyis hivatalos úton – az eszközök beszerzését.

fkf3

Bár kollégája megpróbálja megnyugtatni – igaz azt nem hozza tudomására, hogy az egész a vezérigazgató biznisze – az anyagbeszerzési osztályvezető továbbra sem érti miért szükséges a beszerzés és miért ez a cég a nyertes. Azt írja: „Kérem szíves indoklást annak, hogy miért csak ezzel az egy céggel tudunk szerződést kötni?” Az informatikai osztály vezetője azt válaszolja, hogy az idő rövidsége és a korlátozott költségkeret miatt bízták meg Csontos haverjának cégét.

fkf5

Hivatalosan január 18-án, az informatikai osztályvezető kérte a beszerzés elindítását, egyben a beszerzési eljárás alóli felmentést. A felmentést azzal indokolja, hogy a szoftver sürgősséggel beszerzendő.

szerz 1.1. szerz 1.2 szerz 2

 

A beszerzést január legvégén maga Csontos István vezérigazgató engedélyezte.

szerz 3

Nem sokkal később megkötötték a szerződést, és ki is fizették a több mint négymilliót.SAS 1SAS 2

Kisberk Szabolcs